
| Parameter | Value |
|---|---|
| Output Current | 1 A |
| Dropout Voltage | 1.23 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Quiescent Current | 2 mA |
| Output Type | Fixed |
| RoHS | Compliant |
| Max Input Voltage | 15 V |
| Load Regulation | 10 mV |
| Line Regulation | 0.1 %/V |
| Output Voltage | 2.5 V |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
Stock: 1022
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16330
Ext.Price$0.16330
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16330 | $0.16330 |
| 10 | $0.12902 | $1.29020 |
| 50 | $0.11187 | $5.59350 |
| 100 | $0.09700 | $9.70000 |
| 500 | $0.08876 | $44.38000 |
| 1000 | $0.08381 | $83.81000 |
| 3000 | $0.08336 | $250.08000 |
| 5000 | $0.08291 | $414.55000 |
